Konuya Cevap Yaz

Sigorta şirketleri 2014 yılına kadar, aracını satmış, 2-3 yıl trafiğe çıkmamış sürücülerin hasar kayıtlarını tutmuyorlardı. Bu nedenle hasarlı-hasarsız sürücü ayrımı yapılamıyordu. Sigorta şirketleri yeniden trafiğe çıkacak olan sürücülere ilk kez trafiğe çıkacak sürücü gibi muamele yaparak 4.kademeden poliçe hazırlıyordu. 4.kademe hasarsız sürücülere göre daha yüksek, hasarlı sürücülere göre ise daha düşük prim ödemek anlamına geliyordu. 


2014 yılından itibaren tüm sürücülerin hasar kayıtları tutulmaya başlandı. Yeni sistem 2014 yılının Haziran ayından itibaren yürürlüğe girdi. 


Hazine tarafından geçen ay yayımlanan genelge doğrultusunda Haziran 2014-Eylül 2015 arasındaki 15 aylık dönemde sigorta şirketlerinin yanlış uygulamasından kaynaklı sürücülerden fazla alınan primler iade edilecek. 


Sigorta şirketleri tarafından sürücülere ortalama 100 lira iade edilecek. 2014 Haziran - 2015 Eylül döneminde yaklaşık 1 milyon sürücü fazla prim ödemek zorunda kaldı. Şirketler bu durumda olan sürücüleri TC kimlik numaraları ile kendi internet sitelerinden ve Sigorta Bilgi Merkezi internet sitesinden duyuracaklar. Duyurular 31 Temmuz 2016 tarihinden itibaren yapılacak. İadeler de 31 Temmuz 2016 tarihinde başlayacak ve iki yıl devam edecek. İade işlemi sigortalının vermiş olduğu banka hesap numarasına ya da sigortalının kredi kartına yapılacak. 


 


Konuya Cevap Yaz
YUKARI GİT
×

Gönderiyi Düzenle

Yükleniyor