Konuya Cevap Yaz

Polislere Mesai Saatleri Dışında Ek Ödemesiz 29 Görev

   

Çok çeşitli platformlarda polis memurlarının ağır çalışma koşullarına ve bu koşullar nedeniyle yaşam  doyumlarının yeterli düzeyde olmadığına vurgu yapılmaktadır. Kamu Denetçileri Kurumu’ nun 2013/171 numaralı şikayet gereğince hazırladığı 30.12.2014 tarihli tavsiye kararı, bunu kanıtlar nitelikte.

 

Söz konusu rapor, polis memurlarının şikayetçi konumunda ortaya sürdükleri, ek işlerle görevlendirildikleri için haftalık mesai süreleri olan 40 saatin üzerinde çalıştıkları, bu yoğun tempo sebebiyle sosyal ve aile hayatları ile psikolojik sağlıklarının tehlikeye girdiği, yaptıkları ek işlerin parasal karşılığını  alamadıkları, masa başında görev yapan  meslektaşlarıyla maaşlarının aynı olduğu, fazla mesai nedeniyle ek izinlerinin verilmediği yönünde iddialarının değerlendirilmesini  içermektedir.

 

Polislerin özlük hakları doğrultusunda yapılan incelemelerde iddialar tek tek değerlendirilmiştir. Polislerin kendilerine ek görevler yaptırıldığı, bu ek görevlerin mesai saatlerinin dışına taşabildiği  ve bu işler nedeniyle kendilerine  herhangi bir ücret ödenmediği yönünde iddialarına ilişkin bulgular, raporun 29. madde ile 32. maddeleri arasında yer almıştır.

 

Raporda polislerin ek görevleri tablo halinde çıkartılmıştır. Tabloda ek görevlerden hangilerinin mesai saati içinde ya da  görev mahiyeti doğrultusunda hem mesai içinde hem de mesai dışında değerlendirildiği açıkça görülmektedir. Bunun yanında söz konusu tablo, polislerin yaptığı ilave işlerden hangilerine ek ücret ödendiğini de ortaya koymaktadır.

 

 Tablo incelendiğinde polislere 30 adet ek iş verildiği, bu işlerden yalnızca 4 tanesinin mesai saatleri içinde değerlendirildiği, geri kalanlarının hem mesai saati içinde hem de mesai saatleri dışında da değerlendirilebildiği; 30 adet ek görevden yalnızca sınav tedbirleri kapsamındaki görevler için ek ücret ödendiği görülmektedir.Ombudsman Raporunda Polislerin Ek Görevleri
Polislerin Ek Ücret Karşılığı Yaptıkları Ek Görevler
Sınav tedbirleri
Polislerin Ek Ücret Almadığı Mesai İçinde Yaptıkları Ek Görevler
Şehit cenazeleri
Seyyar satıcılar için tedbirler
Yıkım, ihale, mahkeme tedbirleri
Para nakdi
Polislerin Ek Ücret Almadığı Mesai Dışında da Yaptıkları Ek Görevler
Devlet  büyüklerinin ziyaretleri
Yabancı devlet büyüklerinin ziyaretleri
Dini ve Milli bayramlar
Terör örgütlerinin sözde kuruluş, yakalanma, ölüm vs. yıldönümleri
Önemli gün ve haftalar
Konser, tyatro , sergi etkinlikleri
Üniversite aktiviteleri
Konferanslar
Parti, sendika, dernek, oda vs. etkinlikleri ve genel kurulları
Kooperatif, organ seçimleri
Ağır ceza mahkemeleri ve keşif tedbirleri
Askeri ve cezaevi tedbirleri
Devriyeler ve hazır kuvvet uygulama tedbirleri
Atletizm ve spor müsabakaları
Hastane bekleme
Seçim, miting tedbirleri
Dış ilçe takviye gönderme
Ani gelişen toplumsal olaylar
Yol Güvenliği
Çelenk koyma, anma, yürüyüş tedbirleri
Cenaze tedbirleri
Yabancı eyaletlerin ziyaretleri
Huzur uygulamaları
Yöresel etkinlikler
Diğer tedbirler

Konuya Cevap Yaz
YUKARI GİT
×

Gönderiyi Düzenle

Yükleniyor