Anasayfa / Blog / Gezi / Konu - 2796


Konuya Cevap Yaz

Bardobos ada olup  Karayiplerde bir ülkedir. 


Bardobos nerede,Ülke, Güney Karayipler içerisinde uzanmakta olan bir ülke konumunda bulunan Karayip Antil Adaları zincirinde yer alan bir parçasıdır.


Atlas Okyanusu’ndaki Küçük Antiller’in en doğusunda yer alır ve batısında Windward Adaları bulunan ülkenin deniz seviyesinden yüksekliği 340 metredir.


Bardobos başkenti, resmi dili, para birimi, şehirleri1966 yılında bağımsızlığını ilan eden bir ada ülkesi olmaktadır. Bardobos başkenti Bridgetown olan ülkenin resmi dili İngilizce ve para birimi Barbados dolarıdır.


Başkent Bridgetown’ un yanı sıra Speightstown, Holetown, Bathsheba ve The Crane turistik ve ticari bakımından başlıca kentleri arasındandır. 


Bardobos nüfusu, yönetim biçimi,


300 bin nüfusu bulunan ülkenin Bardobos yönetim biçimi parlementer demokrasi ve anayasal monarşidir.


Bardobos yüzölçümü, iklimi

Kara bakımından toplan alanı 430 kilometre kare olan ülke Atlas Okyanusu içerisinde daimi olarak esmekte olan alize rüzgarlarının devamlılığın ve sıcaklığı ise ılımandır ve tropik bir ülke konumundadır.


Bardobos milli geliri


Küçük bir ada ülkesi olmasına rağmen okur yazar oranının yüksek olmasının yanı sıra 2009 yılındaki verilere göre Gayri Safi Yurt İçi Hasıla kişi başı 13 bin Amerika dolarıdır ve bu da Barbados’u dünyanın en zengin ülkeler sıralamasında elli birinci sıraya girmesini sağlamıştır.


Barbados’ta her mevsim güneş görmek mümkündür. Doğal ve etkileyici 97 kilometrelik sahilleri ve okyanus plajlarıyla özellikle yaz ayları olmak üzere turistlerin büyük ilgisini görmektedir.


Petrol, doğalgaz ve balık ülkenin doğal kaynakları olup 2005 verilerine göre ada da %37,21’i işlenebilir toprak arazi, %2,33’ü sürekli ekinler, %5’i otlaklar, %12’si ormanlık arazi ve geri kalan %43,46 lık kısmı ise diğer yapılara hizmet eden bir arazi kullanımı bulunmaktadır.


Ayrıca dünyaca ünlü şarkıcı ve söz yazarı Rihanna da Barbados’ludur.


Konuya Cevap Yaz
YUKARI GİT
×

Gönderiyi Düzenle

Yükleniyor