Anasayfa / Blog / Gezi / Konu - 2851


Konuya Cevap Yaz

Osmanlılar zamanında sınırlar kesin çizili olmadığından, genelde nehirler, köprüler, tepeler ve yerleşim bölgelerinin isimleri ile sınırlar belirlenirmiş. Bu sınırları korumak için de önce akıncılar, arkasından serhadkulu askerler gönderilirmiş. Sınır şehirlerine serhat şehri denmesi bu yüzdendir. Edirne de bu sınır şehirlerinden biridir ve eskiden beri hep serhat şehri olarak bilinir.

Bir de Osmanlılar Avrupa’ya sefer düzenlediklerinde, sefer öncesi son hazırlıklarını Edirne’de yaparlarmış. Bu yüzden de burası serhat şehri olarak biliniyor.


Aslında bu topraklarda ilk yerleşenler Traklar soyundan gelen Odrisler’dir. Ama Makedonyalılar gelerek burayı ele geçirmişler. Romalılar zamanında ise stratejik konumu yüzünden dikkat çekmiş ve ikinci yüzyılda İmparator Hadrianus burayı şehir yaparak adını Hadrianoupolis koymuş. Haçlı Seferleri’nin güzergahı üzerinde bulunan şehir, Bizanslılar döneminde birçok kez yağmalanmış.

Edirne’nin Bizanslılar’dan alınması, Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşundan 62 yıl sonradır. İstanbul’un fethine kadar 90 yıl boyunca da Edirne başkent kalmıştır.

1900’lerin başlarında, Osmanlılar’ın çöküş döneminde, Bulgarlar Edirne’yi işgal etmiş ve birçok tarihi eseri yakıp yıkmıştır. Edirne’nin simgesi kabul edilen Selimiye Camii de bundan nasbini almıştır.


Selimiye Camii şehrin baş yapıtı kabul ediliyor. Şehrin en merkezi bir yerine Mimar Sinan tarafından inşa edilen cami, Mimar Sinan 80 yaşındayken tamamlamıştır. Ünlü mimar bu eseri için benim ustalık eserim demiştir. Caminin kubbesi, hemen hemen Ayasofya’nın kubbesi ile aynı büyüklüktedir. Camideki çini ve hat işçilikleri dikkat çekiyor. İznik çinilerinin bir kısmı, Osmanlı Rus Savaşı sırasında sökülerek Moskova’ya götürülmüş.


Osmanlılar şehri aldıktan dört yıl sonra buraya bir saray yaptırmıştır. Eski Saray denilen bu yapının yeri bugün tam olarak bilinmiyor. Selimiye Camii’nin yakınındaki saray hamamı denilen hamamın, Eski Saray’a ait olduğu sanılıyor.


Edirne Kalesi, Romalılar zamanında yapılmış. Osmanlıların son zamanlarında kale önemini yitirince kuleye ahşap bir kule daha eklenmiş ve belediye için yangın ve saat kulesi yapılmış. Kalenin dokuz kapısı varmış ancak zamanla bu kapılar yıkılıp yok olmuş. Bugüne iki kapısından sadece birkaç kalıntı gelebilmiş.


Arasta çarşısı, Üçüncü Murat zamanında Selimiye Camii’ne gelir sağlamak için yaptırılmış. Çarşıda 4 kapı ve 73 kemer bulunuyor. Çarşının ortasında Dua Kubbesi bulunuyor. Sabahları esnaf burada toplanır ve dua edermiş. Balkan Savaşları sırasında çok hasar gören çarşı daha sonra onarılmış. Arasta Çarşısı’na yerli ve yabancıların ilgisi oldukça yüksek.


2011 yılında, Selimiye Camii ve Külliyesi, Unesco tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmıştır.


Edirne’de ayrıca 1418 yılında inşa edilen Bedesten ve Ali Paşa Çarşısı, 1447 yılında inşa edilen Üç Şerefeli Burmalı Camiii, 1414 yılında inşa edilen Eski Cami, 1561 yılında inşa edilen Adalet Kasrı ve yine aynı yıl inşa edilen Rüstem Paşa Kervansarayı görülmesi gereken yerler arasındadır.


Konuya Cevap Yaz
YUKARI GİT
×

Gönderiyi Düzenle

Yükleniyor