Anasayfa / Blog / Gezi / Konu - 2189


Konuya Cevap Yaz

Üsküp'te nerelere gidilir? Üsküp gezilecek yerler. Üskü taş köprü hakkında


Birçok Balkan şehrinde olduğu gibi Üsküp’te de gezilecek yerler listesinde çok miktarda Osmanlı eseri yer alıyor. 1392 yılında Osmanlı himayesi altına


giren Üsküp, yaklaşık 500 yıl boyunca Osmanlı topraklarına bağlı olmuş.
Balkanların en güzel şehirlerinden biri olan Üsküp, Makedonya’nın başkentidir. Vardar Nehri tarafından ikiye ayıran şehrin bir tarafında Osmanlı eserleri ve Türk çarşısı yer alırken diğer tarafta daha çok Avrupa şehrindeymişsiniz hissedersiniz.


Özellikle Türk ve Osmanlı eserlerinin yer aldığı bölüm bir Anadolu kasabası görünümündedir. Ayrıca nehrin etrafında kilise ve müzelerde bulunuyor.


ÜSKÜP’TE NERELERİ GEZMELİSİNİZ?


Uzun süreli değilde daha çok 1-2 günlük kaçamaklar için tercih edilebilecek Üsküp’te , gezmek için 2’gün yeterli olacaktır. Daha fazlası sizi sıkabilir.

Gezilecek yerleri sıralarsam,


Üsküp taş köprü


>


15.yy’da inşa edilen Taş Köprü diğer isimleri ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Fatih Köprüsü, Vardar Köprüsü ve Duşan Köpüsü zaman içerisinde Üsküp’ün simgesi haline gelmiştir.


Mimarı tam olarak belli olmasa da Mimar Sinan tarafından yapıldığı düşünülmektedir.  


214 metre uzunluk ve 6 metrelik genişliğe sahip olan köprüde 12 tane kemer bulunuyor.


Köprü 1944 yılında Naziler tarafından bombalarla donatılarak  yok olma tehlikesi yaşasa da şehrin kurtulması ile etkisiz hale getirilmiştir. Günümüzde köprü araç trafiğine tamamen kapatılmıştır.


Üsküp Kalesi


>


Var’ın kuzey bölümünde yer alan Üsküp Kalesi şehrin en eski tarihi yapılarından olup, ilk olarka M.S. 6. Yy’da yapılmıştır.


Fakat büyük bir deprem ile yerle bir olan kale 10-11. yy arasında yeniden inşa edildi. 1963 yılında da büyük bir deprem hasarı alan Kale, günümüze bu hali ile gelmiştir.


Ünlü gezgin Evliya Çelebi seyahatmesinde Üsküp Kalesinden bahsetmiştir.Makedonya Meydanı


style="width: 50%;">


Üsküp’te bulunan en eski ve en büyük meydan olan Makedonya Meydanı, 18.500 m2’lik bir alana sahiptir.


Çevresinde Ristik Sarayı, Büyük İskender Heykeli gibi önemli yapıların bulunduğu Makedonya Meydanı şehrin en önemli yeri olarak gösterilmektedir.


Mimar Dragutin Maslak tarafından inşa edilen Ristik Sarayı, yapıldığı dönemde ailesi tarafından kurtarılmış ve 1963 yılındaki depremi ufak hasarlar ile atlatarak günümüze kadar ulaşmıştır. Günümüzde ise saray işlevini kaybetmiş, iş hanı olarak kullanılmaya devam etmektedir.


Yazının devamı için :  Üsküp te gezilecek yerler 2


Konuya Cevap Yaz
YUKARI GİT
×

Gönderiyi Düzenle

Yükleniyor