Anasayfa / çöplük / Kamu / Konu - 777


Konuya Cevap Yaz


Müsteşar nedir,Müsteşar kamuda herhangi bir bakanlıkta bakanın bir altında olan en yetkili kimsedir. Kelimece  arapça olarak kendisine danışılan yada bilgi alınan kimse anlamına gelmekte olup müsteşar ismini buradan almış bulunmaktadır. Örnek olarak İç İşleri Bakanlığı Müsteşarı gösterilebilir.Her bakanlıkta en fazla ve en az bir tane müsteşar olmak zorundadır ve müsteşarlar ile ilgili söylenenler arasında seçilmeden gelinebilecek en yüksek mevki denilmektedir. 


Zira devlet kademesinde müsteşarlıktan daha yüksek bir kademe bulunmamaktadır. Bakanlık içerisinde bakan ve büyükelçinin ardından en yetkili kişi bakanlıktan sorumlu müsteşardır ve bakan yahut büyükelçinin bakanlıkta bulunmadığı zamanlarda karar verme ve uygulatma yetkisi bulunur.Bakan olmadığı zamanlarda tüm yetki müsteşarda bulunmaktadır.Müsteşar ne iş yapar,


Müsteşarların yaptığı iş kesinlikle siyasi değildir fakat göreve getirilmeleri tam anlamıyla siyasetçiler tarafından yapılmaktadır. Müsteşarlar genellikle hükümet değiştikçe değişmektedir.


Müsteşarların yaptığı iş ise bakanlığın bir konuda bilgi edinme ve öngörüye ihtiyaç duyduğunda bu gibi ihtiyaçlara cevap vermektir. Yani herhangi bir konuda herhangi bir soruya danışmanlık yapması gereken bir kişi aranırsa tüm oklar müsteşarı işaret etmektedir.


Ayrıca müsteşarların denetleme ve emretme yetkisi bulunmaktadır. Müsteşarlar bakanın arkasından gelen ilk kişi oldukları için neredeyse tüm bakan görevlerini de yapmakta ve o konularda yetkili bulunmaktadırlar.MÜSTEŞAR MAAŞI NE KADARAraştırma sonucunda memura verilen en yüksek maaşlar incelendiğinde bir numarada "Müsteşarlık" yer almaktadır. 


Müsteşarlar arasında bakanlığa göre değişen bir maaş farkı vardır fakat genel olarak müsteşarlık maaşları 2017 memur zammı ile 10 bin lira civarına yükselmiştir. 2017 yılı içerisinde 1/4 derecede bulunan bir Müsteşar'ın maaşı 9500 bin lira ile 11000 lira arasında değişmektedir. 


2017 yılında zamlı memur maaşları açıklanırken "2017 Ocak ayından itibaren maaş katsayıları artacağı için kıdem tazminatı tavanı da artacaktır. Kıdem tazminatı tavanının hesabında Başbakanlık Müsteşarı’na yapılan emekli ikramiyesi esas alınmaktadır. 


Buna göre, 2017 yılında Başbakanlık müsteşarına ödenecek bir hizmet yılı için ikramiye tutarı 4000 küsür TL’ye yükselmiş olduğundan kıdem tazminatı tavanı 4000 küsür TL olarak uygulanacaktır." açıklaması da ek olarak not 

düşülmüştür.Müsteşar nasıl olunur,


Müsteşarlar atamayla olur.


Müsteşarlarlar kamu kurumunda çalışan devlet memurlarından seçilir. Müsteşar olmak için nereyi bitirmeli gibi bir soru varsa kafanızda, bu önemli değildir. Bu inşaat mühendiside olabilir bir doktorda.
Müsteşar olmak için hangi üniversite, hangi bölüm,Müsteşar olabilmek için herhangi bir üniversite bölümü kısıtlaması bulunmamaktadır fakat mutlaka bir memurluk kazanmış olmanız gerekmektedir. 


Devlet nezlinde yapılan kademe atlama sınavlarına girerek müsteşarlığa kadar yükselmek mümkündür fakat bir müsteşar yalnızca sınav ile bu makama kavuşmamaktadır. 


Müsteşarlar kişisel olarak mülakat yapılmasının ardından başbakan sonrada cumhurbaşkanının onayı alınarak görevine atanır.


 

Bir diğer müsteşar olma şekli ise, Bakan tavsiyesi iledir ve bunun için sorumlu bakanın sizi kişisel olarak müsteşarlığa önermesi gerekmektedir. Müsteşar olmak için KPSS zorunluluğu bulunmamaktadır kısaca. 


Müsteşar olabilmek için tavsiye edilmeniz, lisans mezunu olmanız gerekmektedir. 


Şuan görevde bulunan birçok müsteşar emekli bürokratlardan oluşmaktadır ve her bürokratın olmasada şuan çalışmakta olan yada emekli çoğu bürokratın müsteşar olma amacı vardır.

 

 


EMEKLİ MÜSTEŞAR MAAŞI VE İKRAMİYESİMüsteşarlıkta en az 25 yıl görev yapmış kişiler için aylık ortalama 7000 lira emekli maaşı ve 100 küsür bin lirada ikramiye verilmektedir. 50 yıldan fazladır görev yapan kişilere ise ortalama 8000  lira emekli maaşı ve 1000 küsür bin lira emekli ikramiyesi verilmektedir.MÜSTEŞAR PLAKALARI


Müsteşarlar hakkında en çok merak edilen diğer konu ise müsteşarların araçlarına taktıkları plaka. Söz konusu plakalar bu yıl içerisinde yayınlanan bir kanuna göre kırmızı plakalardır ve bakanlar ile aynı görünüme sahiptir.
sende olaydın 

Misafir Kullanıcı #479 - 04-10-2017 20:49:43


iyi alıyomuş şaka maka.


Misafir Kullanıcı #558 - 15-01-2018 16:17:40

İstemekle Olaydı...


Misafir Kullanıcı #617 - 05-03-2018 18:23:46
müsteşar olmak için Açık öğretim okusanda olur.Müsteşar olmak için bi bakanın yakını veya iktidar partisine yakın ve üst kademelerde dostu olan biri olman gerek

Misafir Kullanıcı #618 - 05-03-2018 18:24:11
İdari birimde atama dışında memurluk statüsünde yükselerek gelen idari amirdir.Genellikle ve özellikle teftiş kökenlilerden oluşur yani müfettişlerden.Bakanın danışmanı gibidir,tabi oraya gelmek için birilerini de tanımak gerekir. 

İktisadi-İdari Bilimlerden birini oku,bir Bakanlığın teftiş kurluna gir,çevre yap önemli hatırı sayılır şahısları tanı Müsteşar olabilirsin.Sonra iktidar değişir kendini başka bir yerde daha düşük görevde bulursun orası ayrı

Misafir Kullanıcı #619 - 05-03-2018 18:24:33
Nereyi okursan oku ne yaparsan yap istersen işinde dünyada en iyisi ol bu ülkede tanıdığın olmazsa müsteşar olamazsın..

Misafir Kullanıcı #620 - 05-03-2018 18:25:17
kendileri üst düzey memur olup hükümetin danısşmadırlar bır nevi sor soruyu arastır getirsin arastırılan konuyu komisyona sor kabul edilsin işlevi böyle 


devleti yiyen adamlardandır özel beceri ve TORPİDO GEREKLİDİR torpil hafif kaldı 

yüksek gelir vardır ve arkanızda bi yıgın insan dolasır

Misafir Kullanıcı #621 - 05-03-2018 18:26:18
müşteşar bakanın yürütme ve idari işlerini ve sekretaryasını yapar bi nevi görünmez bakandır bakandan sonra gelen insan diyebiliriz her bakanlığın birde müsteşarı olur. En önemli müsteşarlık Başbakanlık müsteşarlığıdır başbakanlık müsteşarı bir sürü bakandan iş yapma anlamında daha güçlüdür Türkiyede atama ile gelinebilcek son nokta Başbakanlık müsteşarlığıdır. Bütün devlet kurumlarını denetleme ve emretme yetksi vardır. Bi nevi başbaknın görünmez kısmıdır. Başka sorularınız varsada yanıtlarım bu konuda çalışmlarımda var bölümle ilgili olduğundan.

Misafir Kullanıcı #622 - 05-03-2018 18:26:43
Müsteşar olmayı mı düşünüyorsunuz :)))))
Konuya Cevap Yaz
YUKARI GİT
×

Gönderiyi Düzenle

Yükleniyor