Anasayfa / Blog / Sağlık / Konu - 2855


Konuya Cevap Yaz

Akciğer Kanseri tedavi zor olan ve acı veren bir kanser türüdür. Kanser hücrelerinin akciğer üzerinde çoğalması ile meydana gelen bir kanser türü olan Akciğer Kanseri , küçük hücreli akciğer kanseri ve küçük hücreli olmayan akciğer kanseri olarak ikiye ayrılır. Her iki tür kanserinde değişik genişleme şekli ve tedavi yöntemi vardır.


Akciğer kanserinin ortaya çıkması tek bir sebebe bağlanamaz. Bir çok faktör akciğerde kanser hücresinin oluşumunda rol oynayabilir. Yapılan araştırmalara göre akciğer kanseri için bir çok etken ortaya çıkarılmıştır. Bunların büyük çoğunluğu ise tütün kullanımıyla bağlantılıdır. Akciğer Kanseri bulaşıcı değildir. Ancak bazı insanlar diğerlerine göre daha kolay akciğer kanserine yakalanabilirler.


Akciğer Kanserine Sebep olan Faktörler :


1) Sigara, Pipo ve Puro Kullanımı : Akciğer Kanserinin bugüne kadar rastlanılmış en büyük tetikleyicisidir. Gelişmiş ülkelerde ekonomik faktörler sayesinde sigara kullanımının önlenmesi ile bu hastalık riski diğer ülkelere azdır. Sigara kullanımı ile Akciğer Kanserine yakalanma riski artmaktadır. Sigarayı bırakmanın ardından 5 yıl sonra risk azalsa da yok olmamaktadır. Akciğer Kanserini önlemenin ilk adımı sigaraya hiç başlamamaktır.


2) Asbest : Madenlerde , gemi yapımında kullanılan yalıtım malzemesidir. Uzun süre solunması risk teşkil eder.


3) Hava Kirliliği : Hava kirliliği sebebiyle Akciğer Kanserinin ortaya çıktığı ispatlanmasa da klinik çalışmalarda tetikleyici olduğu ortaya çıkmıştır.


4) Akciğer Hastalıkları : Verem gibi hastalıklar Akciğer Kanseri oluşumuna sebebiyet verebilir.


5) Risk Grubu Meslekler : Madencilik, petro-kimya endüstrisi vb. kimyasal ve kirli hava içerisinde çalışan bireyler risk grubundadır.


Akciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir?


Bitmek bilmeyen ve zamanla daha kötüye giden öksürük

Kalıcı göğüs ağrısı

Kan tükürmek

Nefes darlığı

Hırıltılı nefes alıp-vermek.

Sık sık zatürre veya bronşit olması ve geçmemesi

Boyun ve yüzde şişkinlik

İştahsızlık ve kilo kaybı

Yorgunluk

Yukarıda sayılanlar akciğer kanseri için bir belirtidir. Ancak doktor tarafından değerlendirilmeli. Çünkü başka hastalıklar içinde belirti olarak sayılabilirler.


Akciğer Kanserinin Tedavisi Nasıldır?


Akciğer Kanseri için tedavi ameliyatdır. Ameliyat ile hastalıklı hücreler akciğerden temizlenir. Ameliyat sonrasında da Adjuvan tedavi adı verilen tedavi uygulanır. Böylece ameliyat sonrasında bile kalması muhtemel kanser hücreleri öldürülmek amaçlanır.


Detaylı bilgi için Kanser.gov.tr adresini ziyaret edin…


Akciğer Kanserine Yakalanmamak için en önemli unsur SİGARA KULLANMAMAKTIR…


Konuya Cevap Yaz
YUKARI GİT
×

Gönderiyi Düzenle

Yükleniyor