Anasayfa / Blog / Sağlık / Konu - 2822


Konuya Cevap Yaz

Maddeler halinde baş ağrısı nasıl geçer,


Birçok şey baş ağrısını tetikleyebilir. Bütün potansiyel suçluları yazamayabilirim ama bunun önüne geçmek için birkaç tavsiyede bulunabilirim:


-Sıkı bir uyku düzeni oluşturun, vücudun hormonlarını düzenlemek ve homeostaz (hücre dışı gerçekleşen olaylar karşısında hücrenin kendi metabolizmasını koruma eğilimi) oluşturmak için bu çok önemlidir.


-Yağlarınızdan kurtulun, ne kadar kilolu olursanız o kadar çok baş ağrısından şikâyet edersiniz.


-Hareketli olun, hareketsiz kalmak vücutta yangıyı arttırır.


-Kafein ve alkol tüketiminizi kontrol edin. Fazla alındıklarında baş ağrısını tetikleyebilirler.


-Öğün atlamayın, uykuda olduğu gibi yemek düzeniniz hormonal dengenizi etkiler ve bu da baş ağrısı riskini etkiler.


-Duygusal geriliminizi, anksiyetenizi, kaygınızı ve hatta heyecanınızı kontrol etmeye çalışın. Bu duygular baş ağrısını tetikleyen en önemli etkenlerdir.


Migreni olanlar gerilime duyarlıdırlar, gerilim anında belli kimyasallar salgılanır ve bunun sonucunda damarlarda değişimler meydan gelir ve bu da migren ağrısına neden olur.


Anksiyete ve kaygı gibi duygular kas gerilimini arttırır ve damarların genişlemesine neden olur, bunun sonucunda da migren ağrısı şiddetlenir.


-Glutensiz beslenin, glisemik endeksi düşük, düşük karbonhidratlı ve yüksek yağlı beslenin, bu sayede baş ağrılarınız azalır. Eski peynirlere, işlenmiş etlere monosodyum glutamata dikkat edin, bu besinler migren ağrılarının % 30’unu tetikleyebilirler.


-Baş ağrısı paterninizi takip edin. Ne zaman daha çok ağrıya maruz kaldığınızı bilmek o anlarda daha dikkatli olmanızı sağlar. Kadınlar regl dönemlerindeki ağrı paternlerini takip edebilir.


Kendi paterninizi oluşturursanız, kendi ağrılarınızı daha iyi anlar ve ona göre davranmasını öğrenirsiniz.


Ben Anıl baş ağrısının nasıl geçer sorusunun cevaplarını umarım almışsınızdır.


Konuya Cevap Yaz
YUKARI GİT
×

Gönderiyi Düzenle

Yükleniyor