Anasayfa / Blog / Sağlık / Konu - 2854


Konuya Cevap Yaz

Cilt Kanseri , kanser hücrelerinin cilt dokularına yerleşmesiyle ortaya çıkan kanser türüdür. Melanom olmayan Cilt kanserinin bir çok türü vardır. En yaygın görünenleri ise bazal hücre kanseri ile yassı hücre kanseridir.


Cilt Kanseri yavaş ilerler ve kendini belli etmesi yıllar sürebilir. Ancak ender görülen bir kaç ay içerisinde kendini gösteren cilt kanserleri de vardır. Ayrıca Cilt Kanseri sebeplerinin çoğunu bildiğimiz ender kanser türlerindendir.


Cilt Kanserinden kesinlikle korkulmamalıdır. Teşhisi ve tedavisi kolay olan bir kanser türü olmasından dolayı , Cilt Kanseri ile yüzleşmekten korkmak, doktora gitmemek ve cerrahi operasyonlardan kaçınmak zor olanı başarıp Cilt Kanseri yüzünden ölüme davetiye çıkarmaktır.


Cilt Kanseri Risk Grubu Kimlerdir?


1) Cilt Kanserlerinin çoğu uzun süreli güneşe maruz kalmaktan kaynaklanmaktadır. Güneş altında çalışan ve gereğinden fazla güneşte duran insanlar risk grubundadır.


2) Yaşınız ilerlemiş ve daha önce cilt kanserine yakalanmış iseniz, risk grubu içerisindesiniz.


Cilt Kanseri Belirtileri Nelerdir?


4 hafta içerisinde iyileşmeyen lekeler ya da yaralar

Kaşınma, kabuk bağlama, kanaması ve acıması 4 haftadan daha uzun süre devam eden lekeler ya da yaralar

Belli bir nedeni olmayan ve 4 hafta içerisinde iyileşme göstermeyen ülser formları ya da ciltteki bozulmalar


Cilt Kanserinin Tedavisi Nasıldır?


Cilt Kanserinin tedavisi cerrahi operasyondur. Hastalar cerrahi operasyondan çekinseler bile tek tedavi yönteminin bu olduğunu bilmelerinde fayda var. Ayrıca cilt kanseri tedavisi için yapılan cerrahi operasyonlar çok kısa süreli operasyonlardır. Ayrıca Cilt Kanserinden korkulmaması gerekmektedir. Cilt kanseri yüzünden duyduğumuz ölüm haberlerinin bir çoğu ya önemsenmeyen farklı benlerden ya da korkup tedavi imkanının yok edilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden video da anlatıldığı gibi bir belirti gösteriyorsanız derhal doktorunuza danışın…


Konuya Cevap Yaz
YUKARI GİT
×

Gönderiyi Düzenle

Yükleniyor