Anasayfa / Blog / Sağlık / Konu - 2789


Konuya Cevap Yaz

İktidarsızlık nedir?


Erkek bireyin cinsel ilişkiye girmesi için erkeğin penisinin gerekli sertliğe ulaşamaması duruma “iktidarsızlık” denir.


İktidarsızlık çeşitleri,


İktidarsızlığı iki çeşidi vardır


1. En baştan beri hiçbir sertliğin olmaması, cinsel ilişki için herhangi bir sertliğin oluşamamasıdır.


2. Çeşidi ise seçici iktidarsızlık denen türdür burada kişinin belli sorunları sonucundan örneğin eşiyle ilişki serleşme yaşayamaması ancak paralı bir ilişkide bu sertliği gösterebilmesi durumudur.


İktidarsızlık oranı,İktidarsızlık genç erkeklerin %10’unda gerçekleşme ancak yaklaşık %60’ında bu durumun korkusu yaşanmaktadır.


Çünkü bu durum çoğunlukla erkekliğin bir göstergesi olarak algılandığından dolayı erkeklerde bu korku mutlaka vardır.


Ancak unutulmamalı ki bu durum kişinin başarısızlığı değil ve bu durumla karşılaşıldığında hayatın sonu olarak görülmemelidir.


İktidarsızlık nedenleri,İktidarsızlık problemi hem ruhsal hem de bedensel sorunlardan gerçekleşebilir ancak genellikle bu sorunun kaynağı ruhsal, yani kişinin psikolojik durumudur.


Bedensel sorun kalp, böbrek, nörolojik hastalıklar, hormon dengesizlikleri, aşırı alkol tüketimi, zehirlenmeler, bazı psikiyatrik ilaçlardır.


Ruhsal olarak oluşan iktidarsızlık genelde erkeğin aynı sevgi ve yakınlığı ve cinsel hazzı aynı kadında bulamamasından kaynaklanır bazı kompleksler örneğin sadece kendisinden statü olarak aşağıdaki kadınlarla beraber olmak gibi ya da stres ve beyin yorgunluğu da konsantrasyonda azalmaya neden olabilir.


Ayrıca erkeğin karşı cinse beslediği güvensizlik ya da cinselliğe karşı kafasındaki cezalandırıcı ve suçlayıcı değer yargıları da iktidarsızlığa neden olabilmektedir.


Konuya Cevap Yaz
YUKARI GİT
×

Gönderiyi Düzenle

Yükleniyor