Konuya Cevap Yaz

Kanser riskini azaltmanın ilk ayağı beslenme ve spor yapmaktan geçer. Spor yapmak vücudumuzun kilo dengesini sağlar. Metabolizmanın düzenli çalışmasını sağlar. Vücudumuzu dinç ve zihinde tutar. Uzmanlar alkolün kanser riskini arttırdığını spor yapmanın ve dengeli beslenmenin kanser riskini azalttığı yaptığı araştırmalarda ortaya çıkmıştır.


 


Obezite ve fazla kilolu olan kişiler kanser riski taşır. Düzenli beslenmek, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek gerekir. Kanserde  erken tanı çok önemlidir. Erken teşhis kanser tedavisinin ilk önemli atağıdır. Radyasyon kanseri tetikleyen bir faktördür. Özellikle röntgen ve tomografi cihazlarından uzak durmalıyız.


 


Kanser Riskini Azaltmanın Yolları


 


Yaşadığınız çevre kanser riskini azaltır yada yükseltir. Radyasyonlu ve kirli bir çevrede yaşayan kişilerde kanser riski yüksektir. Aşı yaptırmak kanser riskini azaltır. Özellikle hepatit B virüsleri karaciğer kanserine neden olur. Bu yüzden aşıları zamanında ve düzenli olarak yaptırmalıyız.


 


Kanser riskini azaltmada uyku düzeni önemlidir. Bu anlamda kişi mutlaka günde en az 8 saat düzenli uyumalıdır. Bağışıklık horonları uyku sayesinde artmaktadır. Kesintisiz uyku stresten uzak huzurlu bir yaşam kanser riskini minimum düzeye indirir.


 


Kanser riskini azaltmak için organik beslenmeye dikkat etmeliyiz. Özellikle GDO içeren besinlerden uzak durmalıyız. Yediğimize içtiğimize dikkat etmeliyiz. Düzenli doktor kontrollerine gitmeliyi. Düzenli doktora gitmek kanserde erken tanı konulmasına neden olur. Erken tanı hayat kurtarır.


Konuya Cevap Yaz
YUKARI GİT
×

Gönderiyi Düzenle

Yükleniyor