Konuya Cevap Yaz


Varis nedir?Varis kısaca damarların genişlemesi olayıdır. Toplardamarlar ve kılcal damarların genişlemesi şeklinde iki kısma ayrılır.


Genelde daha çok bacaklarda görülür bunun sebebi ise o bölgedeki basıncın daha fazla olmasıdır. Bacaklarda bulunan toplardamarlardaki tek yönlü kapakçık bozulmuştur ve işlevini tam olarak yerine getirememektedir. 


Bacalardan kalbe doğru gidecek olan kirli kan kapakçık bozulmuş olması sebebiyle kalbe yeteri kadar çıkamamaktadır.


Bu sebeble damar bu kirli kan ile dolup genişlemekte olup özellikle bacaklarda çirkin bir görüntü oluşmasına yol açmaktadır. Varis insanların sosyal ortamlarından uzak kalmasını sağlayan ve her türlü sorunla baş başa bırakan bir hastalıkdır.


 

Varis çeşitleri


Düşük boy varis, orta boy varis ve büyük boy varis olmak üzere 3 çeşitdir.Düşük ve orta boy varislerde fazla bir sorun çıkmazken büyük boy varisler tamamen sizlere acı çektirir ve bir çok yerden aktiviteden uzak kalmanızı sağlar.


style="width: 527px; height: 349.074px;" class="img-fluid">
Varisin Belirtileri Nelerdir?
- Ağrı : Vücudunuzda veya bacaklarınız üzerinde bir ağrı oluşuyorsa bilin ki bu varisten dolayı oluyor. Doktora giderek tam teşhisi koydurabilirsiniz.
- Yorgunluk : Hiç bir iş yapmadığınız halde ayaklarınız üzerinde durmakta zorlanıyorsanız ve ağrılarınız varsa bu varisin belirtisi olabilir.
- Ayaklarınızın çok fazla ağır olması yani aslında ağır değil fakat siz varisten dolayı ayaklarınızın ve bacaklarınızın çok ağır olduğunu hissediyorsunuz. Buda aynı şekilde varisin belirtisi olup, varisin büyüklüğüne göre ağrısı değişebilir fakat en çokta bu ağrının olduğu durum; ''Büyük boylu varis çeşitidir.''


 


Misafir Kullanıcı #219 - 20-05-2017 13:11:22
herkese merabalar henüz 28 yaşındayım ve buna rağmen bacaklarımda varis oluşumu olduğunu gözlemliyorum. Varis için hangi doktora gitmem gerekir ?
Misafir Kullanıcı #220 - 20-05-2017 13:12:43
selamlar bendede varis sorunu var. Malesef kesin bir tedavisi ni yaptıramıyorum.
Varis için gideceğiniz doktor genel cerrahidir.
Misafir Kullanıcı #221 - 20-05-2017 13:16:40
Varis damar hastalığıdır. Genelde sürekli olarak oturanlar yada ayakta kalan kişilerde görülür.
Toplumda öğretmen hastalığı olarak da geçer
köpükle varis tedavisi de var

Konuya Cevap Yaz
YUKARI GİT
×

Gönderiyi Düzenle

Yükleniyor